تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

راهکار حقوقی برای قراردادهای پیش فروش ساختمان

  رييس كانون سردفتران و دفترياران كشور از هماهنگي با شهردار تهران براي حل مشكلات مربوط به پيش فروش ساختمان خبر داد و به همشهري گفت: "در گفت و گويي كه با دكتر قاليباف داشتم قرار شد مسئله پيش فروش ساختمان و مسائل مربوط به شهرداري در اين قانون به معاون شهرسازي شهرداري ارجاع داده شود تا صدور شناسنامه فني براي هر واحد ساختماني به سرعت انجام شود."

   

   

   

  به گزارش پايگاه اطلاع رساني كانون سردفتران و دفترياران به نقل از روزنامه همشهري؛ محمد رضا دشتي اردكاني با بيان اينكه تا زمان آمادگي كامل شهرداري تهران براي صدور اين شناسنامه ها كه جزيي از قانون پيش فروش ساختمان هستند دفاتر اسناد رسمي كار ثبت پيش فروش را متوقف نمي كنند، افزود: "در اين مدت دفاتر با تنظيم سند تعهد به بيع در دفاتر اسناد رسمي مي توانند خواسته متقاضيان پيش خريد و پيش فروش ساختمان را جامه عمل بپوشانند."

   

  وي با تاكيد بر اينكه اين سند جديد نيست و در اسناد تنظيمي دفاتر اسناد رسمي از قبل موجود بوده، درباره اينكه آيا تنظيم اين سند نيازي به صدور شناسنامه فني ساختمان دارد، گفت: "هنگامي كه تعهد طرفين به صورت رسمي به ثبت رسيد هر يك از دو طرف معامله مي توانند در صورت نقض تعهد از طرف مقابل از دفاتر اسناد رسمي درخواست صدور اجراييه داشته باشند."

   

  به گفته وي و مطابق ماده 30  قانون دفاتر اسناد رسمي، دفاتر اسناد رسمي مكلفند نسبت به تنظيم اسناد مراجعين اقدام كنند، مگر اينكه اين اقدام مخالف با قوانين و مقررات، نظم عمومي و اخلاق حسنه باشد. به اين ترتيب چون قرارداد تعهد به بيع مشمول هيچ يك از اين محدوديت ها نيست بر اساس ماده 10 قانون مدني معتبر و تنظيم آن بلامانع است.

   

  قانون پيش فروش كه تير ماه سال جاري و به منظور جلوگيري از هر گونه كلاهبرداري، جعل اسناد و فروش معاملات معارض تدوين شده بود در سراسر كشور اجرايي و آيين نامه آن ابلاغ شد. با ابلاغ اين قانون، براي واحد هاي پيش فروش هم سند صادر مي شود و اين سند تا زمان پايان ساخت، اخذ پايان كار و صدور سند تك برگي اصلي معتبر خواهد بود.

   

  به اين ترتيب پيش بيني مي شود حجم زيادي از كلاهبرداري ها در اين زمينه كاهش يابد. خريداران نيز مي توانند با اطمينان خاطر و با احراز مالكيت اقدام به پيش خريد كنند. مدارك مورد نياز براي تنظيم سند پيش فروش ساختمان، شناسنامه فني ساختمان، پروانه ساخت، استعلام ثبت از ادارات ثبت، بيمه نامه و سند مالكيت است.


  این مطلب تا کنون 96 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 5 مهر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160978
 • بازدید امروز :108867
 • بازدید داخلی :7619
 • کاربران حاضر :136
 • رباتهای جستجوگر:330
 • همه حاضرین :466

تگ های برتر